Віднайдене поховання професора Едуарда Тангля

Опубліковано: Деревенко Тетяна Олександрівна, 11.09.2019

Після кількарічних пошуків вдалося відшукати місце поховання видатного вченого, першого директора Ботанічного саду і кафедри ботаніки, а потім і Інституту ботаніки, професора Едуарда Тангля (1848 - 1905)! Під його керівництвом був власне створений Ботанічний сад: закладено дендрарій і колекційні ділянки, збудовані оранжереї, адмінкорпус, придбане обладнання, бібліотека і науковий гербарій. Випускник Львівського університету, професор Тангль, почав працювати в Чернівецькому університеті в 1876 році. Вже 9 червня 1876 року він перевірив і затвердив план проекту Ботанічного саду, поданий на розгляд академічному сенату університету академічним садівником Карлом Бауером. 9 липня 1877 року Едуард Тангль і Карл Бауер представляли університет під час отримання земельної ділянки під Ботанічний сад від магістрату Чернівців. Працюючи і викладаючи в нашому університеті, професор Едуард Тангль вивчав анатомію і цитологію рослин, використовуючи для цього рослинний матеріал з колекцій Ботанічного саду. В 1879 році він зробив найбільше відкриття свого життя - помітив і описав міжклітинні зв'язки, якими відбувається транспорт речовин (плазмодесми). Це відкриття кардинально змінило тогочасні уявлення про рослини, як сукупність окремих клітин. Він був дійсним членом Віденської академії наук і Берлінського ботанічного товариства. Едуард Тангль започаткував нові напрямки досліджень в цитології і гістології рослин, ввів нові поняття і термінологію. Помер в 1905 році, похований в родинному склепі на Руському цвинтарі в Чернівцях. Склеп потребує укріплення, бо має частково пошкоджену верхню плиту. Пам'ятний хрест з написами добре зберігся. То ж будемо шукати можливості для приведення поховання до належного стану. Ми маємо пишатися, що такі визначні постаті працювали в нашому університеті, віддавати їм належну шану і гідно продовжувати їхню справу.