Унікальні лучні угруповання Кіцманщини

Опубліковано: Волуца Олена Дмитрівна, 25.08.2021

Під час однієї з експедиційних поїздок 9 травня 2021 року співробітники кафедри д.б.н. І. І. Чорней, д.б.н. В. В. Буджак, к.б.н. А. І. Токарюк і аспірантка С. В. Бойчук в околицях с. Валява Кіцманського району Чернівецької області виявили мальовничі лучно-степові мезо-ксерофільні угруповання за участю низки видів рослин, занесених до «Червоної книги України» (2009). Зокрема це ковила найкрасивіша(Stipa pulcherrima) та ковила вузьколиста (Stipa tirsa), ясенець білий (Dictamnus albus), орхідеї – неотінея обпалена (Neotinea ustulata) та билинець довгорогий (Gymnadenia conopsea), лілія лісова (Lilium martagon), горицвіт весняний (Adonis vernalis). Тут знайдено також види європейського природоохоронного значення – сон великий (Pulsatilla grandis) та сон розкритий (Pulsatilla patens), серпій вовконоголистий (Serratula lycopifolia), синяк руський (Echium russicum), які включені до Резолюції № 6 Бернської конвенції та Додатку ІІb Оселищної Директиви ЄС. Особливої уваги заслуговує вузькоареальний, занесений до «Червоної книги України» (2009), вид гадюча цибулька гроноподібна (Muscari botryoides). Це найбільша з досі відомих популяцій цього видув Україні, яка займає площу 25–27 га.

Гадюча цибулька гроноподібна (Muscari botryoides (L.) Mill.) (родина Гіацинтові — Hyacinthaceae) з околиць с. Валява

Ковила найкрасивіша (Stipa pulcherrima K. Koch) (родина Тонконогові – Poaceae)

Ковила вузьколиста (Stipa tirsa Steven) (родина Тонконогові – Poaceae)

Ясенець білий (Dictamnus albus L.) (родина Рутові – Rutaceae)

Неотінея обпалена (Neotinea ustulata (L.) R.M. Bateman, Pridgeon et M.W. Chase) (родина Зозулинцеві – Orchidaceae)

6 серпня 2021 року співробітниками кафедри було закладено постійні моніторингові ділянки трав’яних типів біотопів за участю M. botryoides та низки інших видів раритетних рослин (фото).

Adenophora liliifolia (L.) Ledeb. ex A.DC. – дзвінка звичайна, або аденофора лiлiєлиста (родина Дзвоникові – Campanulaceae)