Новини

Візит проф. Карла Крайльсгайма у рамках українсько–австрійського науково-дослідного проекту

Опубліковано: Зароченцева Оксана Дмитрівна, 04.10.2017

Науковці інституту біології, хімії та біоресурсів ЧНУ (кафедра екології та біомоніторингу і кафедра молекулярної генетики та біотехнології) разом з науковцями інституту зоології Університету Карла Франца м. Грац (Австрія) виконують завдання українсько–австрійського науково-дослідного проекту «Дослідження смертності медоносних бджіл в Україні й Австрії: спільний аналіз даних і факторів ризику, інформаційна підтримка бджолярів».

Проект розрахований на два роки.

Керівник проекту – проф. Федоряк М.

Проектна група – проф. Волков Р., проф. Руденко С., ас. Тимочко Л., пров. фахівець Кульманов О.

 Мета: продовження моніторингу смертності бджіл, аналіз факторів ризику, а також ведення сайту для інформаційної підтримки бджолярів.

В рамках згаданого проекту з 26 серпня по 2 вересня відбувся візит проф. Карла Крайльсгайма з метою вивчення практик бджільництва та проблем, з якими стикаються українські бджолярі. Чернівецький національний університет представляли: заступник директора з наукової роботи інституту біології, хімії та біоресурсів, завідувач кафедри молекулярної генетики та біотехнології проф. Роман Волков та керівник проекту проф. кафедри екології та біомоніторингу Марія Федоряк.


27 серпня відбулася зустріч проф. К. Крайльсгайма з буковинськими науковцями та бджолярами в приміщенні Наукової бібліотеки ЧНУ

Головною подією візиту проф. К. Крайльсгайма стала зустріч із буковинськими науковцями та бджолярами, яка відбулася в неділю, 27 серпня в приміщені Наукової бібліотеки Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. На зустріч прибули представники асоціацій бджолярів із різних районів Чернівецької області, були присутні науковці кафедр-учасниць проекту. Проф. К. Крайльсгайм виголосив доповідь на тему «Varroa, віруси, особливості харчування і агрохімікати як причини загибелі бджолосімей». Доповідь тривала більше години. Далі відбулася жвава дискусія, під час якої присутні мали можливість отримати відповіді на численні запитання щодо особливостей ведення бджільництва в Австрії, методів і засобів лікування варроозу, доцільності білкової підгодівлі бджіл, колапсу бджолиних колоній тощо.


Проф. К. Крайльсгайм виголосив доповідь на тему «Varroa, віруси, особливості харчування і агрохімікати як причини загибелі бджолосімей»

Програма візиту також включала відвідування пасік України. При цьому було охоплено не лише різні фізико-географічні регіони, але й вивчено досвід роботи пасік в умовах різного антропогенного навантаження. Зокрема, проф. К. Крайльсгайм ознайомився із пасіками Прут-Дністровської підвищеної рівнинної лісостепової області (Хотин, Ломачинці, Олексіївка, Сербичани, монастир в селі Галиця), Прут-Сіретської підвищеної погорбованої лісо-лучної області (с. Стара Красношора, пасіка Сторожинецького Держлісгоспу). Пасіки Сокирянщини і Хотинщини функціонують в умовах потужного агровиробництва, що супроводжується руйнуванням природних ландшафтів, інтенсивним застосуванням пестицидів тощо. У Хотині і Івано-Франківську пасіки розміщені у секторі одноповерхової забудови урбоекосистем. Натомість відвідані пасіки Сторожинеччини оточені лісовими масивами і не зазнають значного антропогенного навантаження.  

Крім того, проф. К. Крайльсгайм ознайомився з історією ЧНУ та м. Чернівці, науковою роботою кафедри молекулярної генетики та біотехнології та кафедри екології та біомоніторингу та зустрівся з проректором ЧНУ з наукової роботи та міжнародних зв’язків проф. Петром Фочуком, з яким він обговорив перспективи подальшого наукового співробітництва.


Проф. К. Крайльсгайм під час відвідування пасік в Україні

Інститут біології, хімії та біоресурсів ЧНУ висловлює вдячність голові асоціації «Буковинський бджоляр» Василю Паламарю та його заступникам – Любомиру Пущуку і Василю Аністратенку, а також Сторожинецькому держлісгоспу за сприяння в організації проведених у рамках візиту заходів. Щиро дякуємо бджолярам, які дозволили ознайомитись з роботою їх пасік: Костянтину Куценко (голові Хотинської районної асоціації бджолярів), Борису Базю, Олексію Сімоніці (голові Сокирянської районної асоціації бджолярів), Михайлові та Євгену Стефанко, монаху Миколаївського скельного монастиря Сілівану, Миколі Якубовському, Івану Рибаку (голові Сторожинецької районної асоціації бджолярів) Георгію і Маріну Фрунзам, Ігорю Андрусіву. Також ми вдячні співробітникам Наукової бібліотеки ЧНУ під керівництвом Михайла Зушмана за допомогу в проведенні зустрічі.