Новини
Роль Державної служби якості освіти України в освітньому процесі
Опубліковано: Волуца Олена Дмитрівна, 08.10.2021
6 жовтня 2021 року для здобувачів вищої освіти, які навчаються за спеціальністю «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)» прочитала лекцію к. б. н., доцент, учитель біології вищої категорії, заступник начальника Управління Державної служби якості освіти у Чернівецькій області – начальник відділу інституційного аудиту Григор’єва Олена Володимирівна. Вона розповіла про основні завдання Державної служби та її структурних підрозділів щодо проведення моніторингу якості освітньої діяльності та якості освіти, проведення інституційних аудитів закладів загальної середньої освіти, надання рекомендацій закладам освіти щодо організації та функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти, здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти щодо дотримання ними вимог законодавства про освіту, аналізу діяльності місцевих органів виконавчої влади/органів місцевого самоврядування, їх підрозділів з питань освіти. щодо дотримання вимог законодавства з питань освіти і забезпечення якості освіти на відповідній території, надання їм відповідних висновків і рекомендацій.
Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді як осередок позашкільної освіти
Опубліковано: Волуца Олена Дмитрівна, 30.09.2021
29 вересня 2021 року для студентів 2, 3, 4 курсів спеціальності Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) прочитала лекцію методист центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді к. б. н., доцент Хлус Лариса Миколаївна. Вона розповіла про основні напрямки діяльності центру, його місце у системі позашкільної освіти, структуру, відділи і гуртки які діють у його складі, конкурси які проводяться на базі центу, досягнення його вихованців.
Обласний семінар «Розвиток творчих здібностей учнів через експериментально-дослідницьку роботу в учнівському лісництві»
Опубліковано: Волуца Олена Дмитрівна, 27.09.2021
23 вересня 2021 року комунальним закладом «Чернівецький обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» на базі кафедри ботаніки, лісового і садово-паркового господарства Інституту біології, хімії та біоресурсів ЧНУ ім. Ю. Федьковича проведено обласний семінар «Розвиток творчих здібностей учнів через експериментально-дослідницьку роботу в учнівському лісництві».
Засідання студентської наукової проблемної групи «Проблеми і перспективи збереження фіторізноманіття»
Опубліковано: Волуца Олена Дмитрівна, 23.09.2021
21 вересня 2021 року з метою підвищення рівня обізнаності щодо проблем збереження фіторізноманіття регіону було проведено відкрите засідання студентської наукової проблемної групи «Проблеми і перспективи збереження фіторізноманіття» (наук. керівник – к.б.н., асистент Алла Токарюк) за участю студентів ІІІ курсу спеціальності 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини). Студентка ІV курсу Марія Гвоздецька представила доповідь за результатами досліджень на тему «Флора парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Парк ім. Ю. Федьковича» (м. Чернівці)».
Науково-методичний семінар «Созологічна оцінка видів раритетних рослин»
Опубліковано: Волуца Олена Дмитрівна, 15.09.2021
14 вересня 2021 року на кафедрі ботаніки, лісового і садово-паркового господарства відбувся науково-методичний семінар «Созологічна оцінка видів раритетних рослин». Доповідач (асистент кафедри к. б. н. Алла Токарюк) ознайомила з підготовчим і аналітичним етапами созологічної оцінки видів раритетних рослин. Результати дослідження, викладені під час семінару, є цінними для національних і регіональних флористичних і синтаксономічних зведень і використовуються при викладанні дисциплін ботанічного циклу в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича.
Сезон грибів на Буковині: що варто знати
Опубліковано: Волуца Олена Дмитрівна, 26.08.2021
Літо - улюблена пора відпочинку, одним із різновидів якого є так зване "тихе полювання", або збір дикорослих грибів. Щороку десятки людей в Україні отруюються дикорослими грибами, особливо у «лісових» регіонах. Буковина не виняток. Ця тема не втрачає актуальності, тому вкотре обговорюються питання особливостей та правил безпеки щодо вживання грибів.
У проекті «Точка дотику» на UA: Українське радіо Буковина разом з журналісткою Олесею Жук тему отруєнь грибами обговорювали завідувач Гербарію Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Олена Волуца та лікар-інфекціоніст, доцент кафедри інфекційних хвороб БДМУ Анюта Сидорчук.
Унікальні лучні угруповання Кіцманщини
Опубліковано: Волуца Олена Дмитрівна, 25.08.2021
Під час однієї з експедиційних поїздок 9 травня 2021 року співробітники кафедри д.б.н. І. І. Чорней, д.б.н. В. В. Буджак, к.б.н. А. І. Токарюк і аспірантка С. В. Бойчук в околицях с. Валява Кіцманського району Чернівецької області виявили мальовничі лучно-степові мезо-ксерофільні угруповання за участю низки видів рослин, занесених до «Червоної книги України» (2009). Зокрема це ковила найкрасивіша (Stipa pulcherrima) та ковила вузьколиста (Stipa tirsa), ясенець білий (Dictamnus albus), орхідеї – неотінея обпалена (Neotinea ustulata) та билинець довгорогий (Gymnadenia conopsea), лілія лісова (Lilium martagon), горицвіт весняний (Adonis vernalis). Тут знайдено також види європейського природоохоронного значення – сон великий (Pulsatilla grandis) та сон розкритий (Pulsatilla patens), серпій вовконоголистий (Serratula lycopifolia), синяк руський (Echium russicum), які включені до Резолюції № 6 Бернської конвенції та Додатку ІІb Оселищної Директиви ЄС. Особливої уваги заслуговує вузькоареальний, занесений до «Червоної книги України» (2009), вид гадюча цибулька гроноподібна (Muscari botryoides). Це найбільша з досі відомих популяцій цього видув Україні, яка займає площу 25–27 га.
Еколого-мистецький перформанс "У неділю рано зілля копала"
Опубліковано: Волуца Олена Дмитрівна, 15.07.2021
6 липня 2021 року Чернівецький обласний краєзнавчий музей на базі музею-садиби Ольги Кобилянської, що у с. Димка Чернівецького (колишнього Глибоцького) району, проводив еколого-мистецький перформанс «У неділю рано зілля копала». На заході завідувач Гербарію Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Олена Волуца, проводила ботанічну екскурсію садибою, у ході якої знайомила відвідувачів із дикорослими рослинами садиби, зокрема їх лікарськими властивостями, деякими особливостями, а також проводила майстер-клас із виготовлення та оформлення гербарію та плетіння вінків із живих польових квітів.
Наші експедиції - 2021
Опубліковано: Волуца Олена Дмитрівна, 14.07.2021
3 червня 2021 року в рамках проекту Національного фонду досліджень України (проект № 2020.01/0140) «Трав’яні» біотопи України загальнодержавного значення: сучасний стан, масштаби втрат та стратегія збереження в умовах глобальних кліматичних змін і антропогенної трансформації довкілля» та з метою моніторингу лучних ділянок, закладених під час виконання проекту «Carpathian grasslands – a genuine celebration of cultural and biological diversity» (National Geographic Grant NGS-288R-18. 2018–2019) співробітники кафедри ботаніки, лісового і садово-паркового господарства д.б.н. І. І. Чорней, д.б.н. В. В. Буджак, к.б.н. А. І. Токарюк повторно дослідили ділянку степового типу біотопу (E1.2 Perennial calcareous grassland and basic steppes / Багаторічні трав’яні кальцифітні угруповання та степи) в урочищі «Сіножаті» (окол. с. Старий Гвіздець, Коломийський район, Івано-Франківська область). Лучно-степові угруповання цього урочища відзначаються багатством і різноманіттям видового складу та наявністю низки унікальних для цього регіону раритетних видів флори.
Наші експедиції - 2021 рік
Опубліковано: Волуца Олена Дмитрівна, 01.07.2021
На початку червня 2021 року в рамках проекту Національного фонду досліджень України (проект № 2020.01/0140) «Трав’яні» біотопи України загальнодержавного значення: сучасний стан, масштаби втрат та стратегія збереження в умовах глобальних кліматичних змін і антропогенної трансформації довкілля» та співпраці з національним природним парком «Галицький» співробітники кафедри ботаніки, лісового і садово-паркового господарства д. б. н. І. І. Чорней, д. б. н. В. В. Буджак, к.б.н. А. І. Токарюк продовжили вивчення мезо-ксерофільних лучних степів на території Касової гори (започатковані у 2019 р.) і заклали постійні моніторингові ділянки для угруповань степового типу біотопу (E1.2 Perennial calcareous grassland and basic steppes / Багаторічні трав’яні кальцифітні угруповання та степи). У складі цих угруповань росте низка раритетних видів флори України.